Aktualności,R.I.S.E Przytulia,Jurajski Park Narodowy2013-09-23 23:32:07 | Bieg patrolowy „Poznajemy mieszkańców Warty” - przyrodniczy bieg patrolowy dla młodzieży


Mamy przyjemność zaprosić młodzież do wzięcia udziału w biegu patrolowym z elementami wiedzy o zwierzętach zamieszkujących rzekę Wartę i jej dolinę. Bieg organizowany jest na terenie Mirowskiego Przełomu Warty w Częstochowie. Celem biegu jest kształtowanie poczucia odpowiedzialności za członków drużyny, wyrabianie wrażliwości na przejawy piękna w przyrodzie oraz wdrożenie do przestrzegania zasad „fair play". Prócz wiedzy ogólnej i wytrzymałości biegowej, uczestnicy muszą współdziałać ze sobą i motywować się do działania. Uczniowie są dzieleni na zespoły. Każda drużyna dostaje regulamin biegu, kartę startową, folder Ptaki Górnej Warty i mapę Polski. Na trasie biegu znajdują się punkty zadaniowe. Drużyny ruszają na trasę biegu w 5-cio minutowych odstępach czasowych, poruszają się pieszo według znaków umieszczonych na drzewach. Liczy się czas pokonania trasy i poprawność odpowiedzi na pytania z dziedziny biologii i geografii. Za poniesiony trud, a przede wszystkim ogromne chęci, uczestnicy otrzymują nagrody książkowe.
Czas trwania biegu ok.3 godziny. Bieg patrolowy rozpoczyna się i kończy w pobliżu stadniny koni „Pegaz“, na końcowym przystanku autobusu MPK nr 26 Mirów-Pegaz.
Termin: wrzesień – listopad 2013 r.
Uczestnicy: grupy do 30 osób ze szkół ponadpodstawowych
Cena: 15 zł od grupy. Bieg dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Aby wziąć udział w biegu patrolowym należy skontaktować się z:
Magdalena Bobowska- Macyszyn
tel: 888 508 648
e-mail: przytulia1@o2.pl, mbobowska-macyszyn@wp.pl

2013-09-23 23:30:47 | Oferta warsztatów ekologicznych „Poznajemy mieszkańców Warty” - warsztaty przyrodnicze dla dzieci i młodzieży.


Warsztaty realizowane są na terenie Mirowskiego Przełomu Warty w Częstochowie. Uczestnicy dowiedzą się o zagrożeniach dla rzeki Warty, jej wartościach przyrodniczych, krajobrazowych i społecznych. Poznają występujące tam gatunki zwierząt i roślin. Uczniowie będą mogli samodzielnie prowadzić obserwację dzięki pudełkom ze szkłem powiększającym i podbierakom, które rozwiną w nich pasję poznawania przyrody. Modele i pieczątki cyklu rozwojowego żaby ułatwią poznanie jej rozmnażania i spowodują, że nie będzie on już trudnym tematem w szkole. Oprócz tego, tropy zwierząt (bobra i wydry) spowodują uwrażliwienie na wszelkie przejawy życia w przyrodzie, a papierki lakmusowe uświadomią uczniom własną odpowiedzialność za stan otoczenia i uświadomią im konieczność ochrony przyrody. Warsztaty uświadamiają wartość różnorodności biologicznej. Podkreślają także wpływ każdego z nas na przyrodę. W trakcie zajęć zastanawiamy się, jak możemy zmniejszyć nasze negatywne oddziaływanie na środowisko.

Czas trwania warsztatów 3 godziny. Warsztaty rozpoczynają się i kończą w pobliżu stadniny koni „Pegaz“, na końcowym przystanku autobusu MPK nr 26 Mirów-Pegaz.
Termin: wrzesień – listopad 2013 r.
Uczestnicy: grupy do 25 osób z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.
Cena: 15 zł od grupy. Warsztaty są dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

KONTAKT: Magdalena Bobowska- Macyszyn
tel: 888 508 648
e-mail: przytulia1@o2.pl, mbobowska-macyszyn@wp.pl

2012-09-12 12:06:29 | Oferta warsztatów ekologicznych Ruchu Inicjatyw Społeczno- Ekologicznych „Przytulia” dla nauczycieli biologii, przyrody i wychowawców „Poznajemy mieszkańców Warty” - warsztaty przyrodnicze


Warsztaty realizowane będą na terenie Mirowskiego Przełomu Warty w Częstochowie. Uczestnicy dowiedzą się o zagrożeniach dla rzeki Warty, jej wartościach przyrodniczych, krajobrazowych i społecznych. Poznają występujące tam gatunki zwierząt i roślin. Uczniowie będą mogli samodzielnie prowadzić obserwację dzięki pudełkom ze szkłem powiększającym i podbierakom, które rozwiną w nich pasję poznawania przyrody. Modele i pieczątki cyklu rozwojowego żaby ułatwią poznanie jej rozmnażania i spowodują, że nie będzie on już trudnym tematem w szkole. Oprócz tego, tropy zwierząt (bobra i wydry) spowodują uwrażliwienie na wszelkie przejawy życia w przyrodzie, a papierki lakmusowe uświadomią uczniom własną odpowiedzialność za stan otoczenia i uświadomią im konieczność ochrony przyrody. Warsztaty uświadamiają wartość różnorodności biologicznej. Podkreślają także wpływ każdego z nas na przyrodę. W trakcie zajęć zastanawiamy się, jak możemy zmniejszyć nasze negatywne oddziaływanie na środowisko.

Czas trwania warsztatów 3 godziny.
Termin: wrzesień – listopad 2012 r.
Uczestnicy: grupy do 25 osób ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.
Warsztaty są bezpłatne, dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

KONTAKT: Magdalena Bobowska- Macyszyn
tel: 503 538 733
e-mail: przytulia1@o2.pl
www.przytulia.most.org.pl

2012-05-17 09:57:49 | Zapraszamy na ptasią majówkę 20 maja 2012 r. Zbiórka godz.8.30 przed Urzędem Gminy w Mstowie


Wyruszamy sprzed Urzędu Gminy w Mstowie ścieżką przyrodniczą w kierunku Zalewu Tasarka, następnie łąkami wzdłuż rzeki Warty do ulicy Dębowej i powrót ulicą 16 Stycznia do miejsca zbiórki.
Z Częstochowy do przystanku przy Urzędzie Gminy w Mstowie, można dojechać autobusem z dworca PKS godz.7.45 stanowisko 17.
Informacja o wyprawie jest również na liście wycieczek zamieszczonej na stronie internetowej Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków http://www.otop.org.pl/obserwacje/springalive/wielka-majowka-z-ptakami/lista-wycieczek/. Zapraszamy rodzinę, przyjaciół i znajomych do udziału w ustanawianiu historycznego rekordu w liczbie obserwujących ptaki tego samego dnia.

2011-09-19 15:13:46 | Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków Częstochowskiej Grupy OTOP oraz wszystkie osoby lubiące obserwować przyrodę na wycieczkę w ramach: EUROPEJSKICH DNI PTAKÓW


Wycieczka odbędzie się w dniu 01.października 2011 roku. Spotykamy się o godz. 9:00 na stacji kolejowej Masłońskie – Natalin. Ptaki obserwować będziemy w południowej części Zbiornika Poraj.

Na miejsce zbiórki można dojechać pociągiem lub własnym środkiem transportu (przy stacji kolejowej jest dużo miejsca aby zaparkować). Ponieważ kolejowy rozkłady jazdy zmienia się więc bardzo proszę we własnym zakresie sprawdzić sobie odpowiednie połączenia aby dotrzeć na czas. Zabierzmy ze sobą lornetki, przewodniki do rozpoznawania ptaków, aparaty fotograficzne, odpowiednią odzież no i oczywiście dobre humory.

Moi Drodzy jest jeszcze jedna okazja aby znaleźć czas i wspólnie w tym dniu poobserwować skrzydlatych. Otóż w tym roku nasz OTOP ma 20 lat !!!!!!

Na koniec wycieczki przewidujemy ognisko i pieczenie kiełbasek [kiełbasa sponsorowana :-)]

Bardzo proszę o zgłaszanie uczestnictwa albo droga mailową albo telefonicznie. To bardzo ułatwi nam organizację tego spotkania. Bardzo prosimy o przekazania tej informacji swoim znajomym, którzy interesują się obserwowanie przyrody.

Do zobaczenia

Stanisław Czyż
cygcyg@wp.pl
668 839 528

Bożena Płuciennicka
bozenkaaa2@yahoo.com
723 544 009
» starsze aktualności

© R.I.S.E. 'Przytulia' projekt: mik.awork&weirddsn
Strony umieszczone na serwerze MOST

Nasze wydawnictwa

Przytulia - Mirowski Przełom Warty - przewodnik przyrodniczy

"Mirowski Przełom Warty" - przewodnik przyrodniczy